logo

•• Slovenské bravčové v top kvalite •• 


Slovenské chovy ošípaných patria medzi európsku špičku v kvalite bravčového mäsa. Spotrebiteľ tak kúpou výborného domáceho bravčového mäsa a výrobkov z neho prispieva na svoje zdravie.

Pozitíva v chove
Na Slovensku momentálne chováme približne 600 000 kusov ošípaných. Stavy prasníc sú na úrovni 36 000 - 38 000 kusov a narastajú. Úžitkovosť sa za posledných päť rokov zvýšila. Na jednu prasnicu je odchov 27 odstavčiat, pričom pred 15 rokmi to bolo 14,5 odstavčiat.

Pozitíva pre vidiek
Málokto si z nás, ktorí nie sme ani poľnohospodári a ani potravinári, uvedomuje, že práve živočíšna výroba má obrovský prínos pre našu spoločnosť, pre vidiek, pre zamestnanosť na vidieku. Poľnohospodári sa ňou zaoberajú práve na vidieku, resp. v okrajových častiach väčších miest. Je to náročná práca, ktorú nemôžu robiť len s pomocou jedného či dvoch pracovníkov. Aj preto je práve živočíšna výroba tou oblasťou, ktorá prináša zamestnanosť na vidiek. Chovatelia a teda aj chovatelia ošípaných potrebujú nových ľudí. Ideálne zo samotných dedín alebo blízkeho okolia. Takýmto spôsobom podporujú zamestnanosť a prispievajú k tomu, aby rodiny na dedinách mali prácu, aby nemuseli chodiť každý mesiac na úrady práce a aby obec prosperovala aj s prispení chovu zvierat v tamojších podnikoch.

Minimum antibiotík
Máme chovy ošípaných s najnižšou mierou používania antibiotík v Európskej únii. Dokonca v niektorých chovoch antibiotiká nepoužívame vôbec. Práve toto je tá pozitívna informácia, s ktorou apelujú naši chovatelia ošípaných na spotrebiteľov. Kupovať, kupovať a ešte raz kupovať kvalitné slovenské bravčové.

Kontrola veterinárov
Kvalitný chov zvierat je pod stálou veterinárnou kontrolou. Produkcia nášho bravčového významnou mierou prispieva k znižovaniu tak rozšírených civilizačných ochorení. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a jednou z príčin sú aj nekvalitné potraviny.

Apel na zákazníkov
V neprehľadnom mori dovážaných potravín si vyberajme práve slovenské bravčové mäso. Svojou čerstvosťou a prepravou len na niekoľko desiatok či stoviek kilometrov hravo porazí bravčovinu prevážanú dve tisíc kilometrov cez pol Európy.

Odtiaľto radšej nie
Nekvalitné mäso sa k nám dováža najmä zo Španielska, Belgicka či Poľska. Výrobky z neho nedosahujú kvalitu prvotriedneho slovenského bravčového. Ide pritom o mäso, ktoré na západe Európy majú problém predať. Môže byť dlhšiu dobu skladované, dokonca podľa chovateľov v niektorých prípadoch by malo patriť  do kafilérie, a nie k spotrebiteľovi.

A prečo nie dovoz?
Aj preto, lebo kúpou zahraničného mäsa, a teda celkovo všetkých dovážaných výrobkov, podporujeme nielen výrobcov z iných krajín, ale aj znečisťovanie životného prostredia. Množstvá kamiónov, ktoré k nám cestujú cez pol Európy, zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu v ovzduší. A to, aké dopravné komplikácie spôsobujú na našich cestách, ani nehovoríme.
 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...